Езици

27 септември е празник на Централно военно окръжие

 Руско-турската война от 1877-1878 година довежда до освобождение на значителна част от българския народ и до разрушаване на турската феодална система в освободените български земи. Сред новосъздадените държавни институции в следосвобожденска България важно място заема Българската армия, чиято основна задача е да гарантира не само суверенитета на страната, но и да осъществи националния идеал – обединението на всички земи, населени с българи, в границите на една държава.

Още на 25 април 1878 година руският императорски комисар в България Александър Дондуков-Корсаков одобрява “Временни правила за образуване на Земска войска на Княжество България”, а на 8 юли 1878 година подписва Приказ № 1 за сформиране и устройство на Българската земска войска. С това се поставя началото на процеса на преустройството на опълченските дружини в държавно институирана въоръжена сила.

В т. 1 на “Временните правила за образуване на Земска войска в Княжеството” се посочва, че всички постоянни жители на Княжеството са длъжни да участват в охраната на реда, безопасността и спокойствието на страната и следователно да носят службата в Земската войска.

С Указ 165 от 27 септември 1880 година на Александър I се въвежда длъжността Oкръжен войнски началник”.

В най-ранният период от изграждането на войската, въпросите относно комплектуването на армията с наборен състав са от компетенцията на окръжния войнски началник. Военните окръжия се определят като военно-административни учреждения, чиито основни задачи са да подготвят набора и да водят установената от закона подготовка и извършване отчетността на мобилизацията.

Така след редица структурни промени в различните периоди Военните окръжия преминават през превратностите на времето и устояват своята жизненост. Настъпилата реформа на професионализация на армията налага търсенето на нов подход за формиране, изграждане, ръководство и управление, използване и подготовка на резерва от човешки ресурси и техника на въоръжените сили. Това налага създаването на нова структура, подчинена на министъра на отбраната.

С Постановление на Министерски съвет от 12.05.2011 година за приемане на Устройствен правилник на Министерство на отбраната и министерска заповед от 27.05.2011 година, за извършване на организационно-щатни промени в структури на пряко подчинение на министъра на отбраната на 01.07.2011 година се създаде Централно военно окръжие, което има уникална структура.

Подготвеният и всеотдаен личен състав, с натрупан опит и самочувствие от постигнатите резултати, с добре изграден колектив, приема предизвикателствата на времето и изпълнява с достойнство основната мисия на Централно военно окръжие.

Уважаеми господа офицери, сержанти, войници и цивилни служители от Централно военно окръжие приемете искрените ми пожелания към Вас и Вашите семейства за здраве, благополучие и успехи във всяко начинание. Благодаря за отговорното отношение в изпълнение на поставените ни цели и задачи в ежедневната ни съвместна работа.

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!

 

Заповед на Министъра на отбраната ОХ-667/25.09.2013г. за утвърждаване на знак, обявяване на представително знаме и празник на Централно военно окръжие и териториалните органи по водене на военен отчет.